ODCINEK 3: Wykorzystanie „złotej strefy” w treningu Fenerbahçe Stambuł
„Złota strefa” to obszar, z którego w lidze tureckiej w sezonie 2010-2011 padło 80 procent bramek. Ten fakt przywołał w czasie wykładu i zajęć praktycznych w Stambule, podczas konferencji dla trenerów John Bilton, angielski trener, który w latach 2010-2012 zarządzał akademią piłkarską Fenerbahçe Stambuł. Wcześniej pracował jako trener angielskiej reprezentacji kobiet. Pracował także jako szkoleniowiec w Doncaster Rovers, Leeds United, Rotherham United, Oldham Athletic i Notts County a także w Singapore Sports School. Obecnie szef akademii w tureckim Bucaspor Izmir.
Pole i organizacja ćwiczenia: połowa boiska. Trzy zespoły po 4 graczy. 2 bramkarze.
Kluczowa dla ćwiczenia „złota strefa” to pole karne powiększone o około 5 metrów.
Przebieg: Rozpoczyna jeden z zespołów w
najprostszej z form – jak na rysunku. Zewnętrzny zawodnik prowadzi piłkę i na wysokości „złotej strefy” zagrywa do jednego z dwóch nabiegających napastników bądź drugiego zewnętrznego partnera, który „zamyka” akcję.
Po zakończeniu ćwiczenie rozpoczyna kolejny zespół w przeciwną stronę.
Pole i organizacja ćwiczenia: jak w poprzednim ćwiczeniu.
Przebieg: Jak powyżej. Progresja polega na zadaniu dla jednego z napastników, który wbiega w głąb „złotej strefy” tworząc przestrzeń dla partnera oraz poszukuje okazji do strzału po ewentualnym odbiciu piłki przez bramkarza.
Po zakończeniu ćwiczenie rozpoczyna kolejny zespół w przeciwną stronę.
Pole i organizacja ćwiczenia: połowa boiska. Trzy zespoły po 4 graczy. 2+2 obrońcy. 2 bramkarze.
Przebieg: Jak powyżej. Progresja polega na dodaniu dwójki obrońców, którzy zabezpieczają „złotą strefę”.
Po zakończeniu ćwiczenie rozpoczyna kolejny zespół w przeciwną stronę. Tam też pracuje druga dwójka obrońców.
Pole i organizacja ćwiczenia: połowa lub większa przestrzeń boiska – w zależności od uznania trenera. Trzy zespoły po 8 graczy. 2 bramkarze.
Przebieg: Schemat gry oparty na prowadzeniu akcji skrzydłami. Kluczowy dla akcji moment ruchu napastnika, który opuszcza „złotą strefę” tworząc przestrzeń dla partnerów a potem – po otrzymaniu podania od bocznego obrońcy – zagrywa do jednego z nich tak, aby umożliwić mu oddanie skutecznego strzału na bramkę.
Pole i organizacja ćwiczenia: jak powyżej
Przebieg: Progresja polega na aktywności środkowych pomocników. Kluczowe dla akcji momenty: ruchu bocznego obrońcy i dokładnego podania do niego; ruchu napastnika, który po opanowaniu piłki – po podaniu od bocznego obrońcy – opuszcza „złotą strefę” tworząc przestrzeń dla partnerów a potem ma okazję do gry 1 v 1 z obrońcą i zagrywa do jednego z partnerów tak, aby umożliwić mu oddanie skutecznego strzału na bramkę.
Pole i organizacja ćwiczenia: jak powyżej
Przebieg: Progresja polega na aktywności wszystkich zawodników. Kluczowe dla akcji momenty: dokładnych podań bramkarza a następnie szeroko ustawionego obrońcy; ruchu i szybkich decyzji środkowego pomocnika; ruchu napastnika i dokładnego podania do niego; ruchu bocznego obrońcy, który po opanowaniu piłki – po podaniu od napastnika – znajduje się na wysokości „złotej strefy” a potem ma okazję do gry 1 v 1 z obrońcą i zagrywa do jednego z partnerów; wreszcie precyzyjnego strzału na bramkę.
***********************
Marek Dragosz
Trener piłki nożnej UEFA A. Specjalista treningu bramkarskiego. Uczestnik i prelegent wielu szkoleń i kursów w Polsce, Niemczech, USA, Holandii, Anglii, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Hongkongu, Słowacji i Czechach. Swoją wiedzą dzielił się między innymi w Irlandii, Indonezji, Singapurze, Kenii, RPA, Kamerunie, Gambii, Sierra Leone, Nigerii, Gwinei, Burkina Faso i na Dominikanie.
Posiadacz dyplomów federacji piłki nożnej Holandii, Irlandii i Anglii. Uczestnik UEFA Study Group Scheme w Gandawie (Belgia). Ukończył program KNVB World Coaches.
Odbył staże szkoleniowe między innymi w takich klubach jak AIK Sztokholm, MŠK Žilina, FC Porto, FC Swindon, FC Honka, Panathinaikos Ateny, Chievo Verona, Red Bull Salzburg, TSG 1899 Hoffenheim, Benfica Lizbona, SK Lierse, Real Sociedad San Sebastian, Crystal Palace i Hannover 96.
Trener reprezentacji Polski AMP Futbol (osób po amputacjach) z którą zdobył 4 miejsce w mistrzostwach świata w Meksyku. Ambasador dobrej woli kilkunastu organizacji charytatywnych w Afryce i Azji. Organizator imprez i akcji charytatywnych związanych z dziećmi i sportem. Współpracownik fachowych portali tematycznych zajmujących się piłką nożną w wielu krajach świata.
Koordynator ogólnopolskiej sieci szkół bramkarskich „Goalkeepers Academy”. W Football Academy odpowiada za program edukacyjny dla trenerów. Fundator „Keepers Foundation”, pomagającej dzieciom na całym świecie.