11 sierpnia 2022

Miał być przełomowy rok najlepszy w historii naszej kadry … tymczasem wyszło jak zwykle. Mieliśmy pięknie zakończyć ten rok historycznym awansem. Pandemia, kontuzje i siła złego jednak sprawiła, że awans do baraży jest jeszcze dalej … ale nie jest niemożliwy. Potrzeba tylko … cudu.

Zaczęło się wszystko pięknie, bo od dwóch zwycięstw 5:0 z autsajderami grupy, czyli Azerbejdżanem i Mołdawią. Wydawało się, że wszytko będzie w nogach naszych piłkarek … Niestety przyszła pandemia i świat 'wstrzymał oddech’ i siłą rzeczy zakazano też piłki. Tak do sierpnia. Podczas Final Four Ligi Mistrzyń w Hiszpanii w samym finale odnowiła się kontuzja Ewie Pajor. Niestety zaważyło to na wznowionych eliminacjach … Covid i kolejne kontuzje sprawiły, że przed dwumeczem z Czeszkami było trudno wierzyć w sukces. Nadeszły najważniejsze mecze eliminacji, do których przystąpiliśmy drugim składem … Nie wyszło. Brutalnie w drugim spotkaniu zweryfikowały nas Czeszki, które po golach Andrei Staškovej i Kamili Dubcovej wygrały 0:2 w Bielsku Białej. Potem nadeszły dwie  obowiązkowe wygrane, czyli starcia z Azerkami i Mołdawiankami.

Wszystko miało się dla nas zakończyć brutalnie 1 grudnia w Hiszpanii. Z pomocą przyszedł covid i nasze wysoko postawione persony w UEFA. Dzięki sześciu zakażeniom w kadrze odwołano zgrupowanie, a sam mecz przeniesiono najpóźniej jak to tylko możliwe, czyli na 23 lutego 2021. Będzie to po meczu Hiszpanek z Azerkami, w którym zapewnią sobie awans do Euro. Nie będą więc na 'musiku’, więc wszystko znów będzie po naszej stronie – historyczna wygrana da nam historyczne baraże do angielskiego Euro.

POLSKA KADRA W NASZYM OBIEKTYWIE W 2020 ROKU

STRZELCZYNIE W REPRZENTACJI W 2020 ROKU

5. goli – Ewa Pajor
3. gole – Aleksandra Sikora
2. gole – Weronika Zawistowska
1. gol – Małgorzata Mesjasz, Agata Tarczyńska, Katarzyna Daleszczyk, Paulina Dudek, Adriana Achcińska, Dominika Kopińska

MINUTY SPĘDZONE NA BOISKU

1. Małgorzata Mesjasz (Turbine Poczdam) – 540. minut (na boisku sześć spotkań)
    Paulina Dudek (PSG) – 540. minut (na boisku sześć spotkań)
  2. Katarzyna Kiedrzynek (PSG / VFL Wolfsburg) – 450. minut (na boisku pięć spotkań)
  3. Dominika Grabowska (GKS Górnik Łęczna / FC Fleury) – 449. minut (na boisku sześć spotkań)
  4. Weronika Zawistowska (Czarni Sosnowiec) – 356 minut – (na boisku pięć spotkań)
  5. Gabriela Grzywińska (Medyk Konin) 346. minut (na boisku sześć spotkań)
  6. Patrycja Balcerzak (SC Sand) – 333. minuty (na boisku pięć spotkań)
  7. Natalia Chudzik (Medyk Konin) – 308. minut (na boisku cztery spotkania)
  8. Adriana Achcińska (TME UKS SMS Łódz) – 236. minut (na boisku cztery spotkania)
  9. Agnieszka Winczo (SC Sand /SV Meppen) – 210. minut (na boisku cztery spotkania)
  10. Emilia Zdunek (Sevilla FC / GKS Górnik Łęczna) – 197. minut (na boisku cztery spotkania)
  11. Anna Rędzia (TME UKS SMS Łódz) – 187. minut (na boisku trzy spotkania)
  12. Jolanta Siwińska (GKS Górnik Łęczna) – 180. minut (na boisku dwa spotkania)
    Małgorzata Grec (GKS Górnik Łęczna) – 180. minut (na boisku dwa spotkania)
    Ewa Pajor (VFL Wolfsburg) – 180. minut (na boisku dwa spotkania)
    Sylwia Matysik (GKS Górnik Łęczna / Bayer Leverkusen) – 180. minut (na boisku dwa spotkania)
    Aleksandra Sikora (Juventus Turyn / Klepp IL) – 180. minut (na boisku dwa spotkania)
  13. Katarzyna Daleszczyk (Czarni Sosnowiec / AZS UJ Kraków) – 164. minuty (na boisku dwa spotkania)
  14. Agata Tarczyńska (VFL II Wolfsburg / Werder Brema) – 147. minut (na boisku trzy spotkania)
  15. Ewelina Kamczyk (GKS Górnik Łęczna) – 122. minuty (na boisku dwa spotkania)
  16. Kinga Kozak (GKS Katowice) – 116. minut (na boisku dwa spotkania)
  17. Joanna Wróblewska (GKS Katowice / WKS Śląsk Wrocław) – 90. minut (na boisku dwa spotkania)
    Anna Szymańska (Czarni Sosnowiec) – 90. minut (na boisku jeden mecz)
  18. Dominika Kopińska (Medyk Konin) – 45. minut (na boisku jedno spotkanie)
  19. Martyna Wiankowska (Czarni Sosnowiec) – 30. minut (na boisku jedno spotkanie)
  20. Paulina Filipczak (TME UKS SMS Łódz) – 19. minut (na boisku jedno spotkanie)
  21. Agnieszka Jędrzejewicz (Czarni Sosnowiec) – 18. minut (na boisku jedno spotkanie)
  22. Nikola Karczewska (GKS Górnik Łęczna) – 16. minut (na boisku jedno spotkanie)
  23. Zofia Buszewska (GKS Katowice) – 13. minut (na boisku jedno spotkanie)

27.19.2020, 14:00 – Kiszyniów (Stadionul Zimbru)
Mołdawia vs Polska 0:3
0:1 Paulina Dudek 16′
0:2 Adriana Achcińska 40′ k
0:3 Dominika Kopińska 71′

Polska: Anna Szymańska – Weronika Zawistowska (77′ Zofia Buszewska), Jolanta Siwińska, Małgorzata Mesjasz, Paulina Dudek, Dominika Grabowska (77′ Gabriela Grzywińska) – Emilia Zdunek, Adriana Achcińska, Joanna Wróblewska (46′ Patrycja Balcerzak) – Agnieszka Winczo (46′  Dominika Kopińska), Kinga Kozak (71′  Paulina Filipczak).