NTV Beleza z Pucharem Ligi Mistrzyń AFC

2019 AFC Women’s Club Championship

Zakończyła się pierwsza edycja azjatyckich rozgrywek klubowych kobiecej piłki nożnej organizowanych wspólnie przez AFC oraz FIFA. Turniej rozgrywany był w dniach 26-30 listopada w mieście Yongin w Korei Południowej.

 W pilotażowej edycji tych zawodów udział wzięły cztery mistrzowskie kluby z czterech najsilniejszych lig w Azji – Nadeshiko League (Japonia), CWSL (Chiny), W-League (Australia) oraz WK-League (Korea Południowa). Działacze AFC zapowiadają jednak sukcesywny rozwój turnieju w kolejnych latach. Jest to istotne nie tylko w kwestii popularyzacji kobiecej piłki, ale również stąd właśnie płynąć będą dla klubów z Azji przepustki do nadchodzącego dużymi krokami turnieju Klubowych MŚ Kobiet.

Warto tu zauważyć, iż działacze KFA (Koreański Związek PN) wykonali kawał świetnej roboty organizując profesjonalny międzynarodowy turniej…w nieco ponad miesiąc! Jedynym kogo zabrakło byli kibice. Z tym jednak trzeba było się liczyć – poniekąd był to turniej organizowany „na szybko” – stąd zabrakło czasu na marketing i reklamę.. Średnia ok. 1400 kibiców na mecz (podbita znacznie przez spotkania z udziałem gospodyń) i tak wypadła nieźle, zwłaszcza biorąc pod uwagę: krótki okres przygotowań i mecze rozgrywane w środku tygodnia.

Oficjalna strona turnieju

Pod względem medialnym za to turniej przygotowany został pierwszorzędnie. Informacje, przeglądy spotkań, wywiady – można było śledzić na bieżąco na pierwszych stronach serwisu AFC oraz we wszystkich jego mediach społecznościowych. Każdy mecz transmitowany był na żywo na kanale youtube: The AFC hub.

Słów kilka o pierwszych klubowych Mistrzyniach Azji

Piłkarki NTV Beleza z Nadeshiko League zdobywając Puchar tych zawodów potwierdziły swoją całkowitą supremację w Azjatyckiej kobiecej piłce. Stołeczna drużyna z Tokio uczyniła to na dodatek w wielkim stylu łącząc efektywność z miłą dla oka efektowną grą, wszystko zaś przy pełnym poszanowaniu zasad fair play. (0 żółtych kartek mówi samo za siebie, dla porównania vice-mistrzynie z Chińskiego Jiangsu Suning zebrały ich 7)

Mina Tanaka (9), Yui Hasegawa (14), Saori Ariyoshi (6), Oto Kanno (17) /foto. AFC

3 Architektki

Lewa obrończyni Saori Ariyoshi (nr. 6) – w pierwszym meczu przeciwko Jiangsu Suning neutralizowała każde zagrożenie dla własnej bramki, pokierowała obroną tak by ta pozbawiła Tabithę Chawingę jej największego atutu – szybkości. W trzecim meczu często włączała się do akcji ofensywnych i zanotowała asystę.

Rozgrywająca, ofensywna pomocniczka Yui Hasegawa (nr. 14)  – w drugim, szlagierowym meczu przeciwko Incheon HS Red Angels pokazała wachlarz umiejętności na najwyższym światowym poziomie. Marozsan i Harder mogą się słusznie obawiać gdyż młoda Japonka już jest na ich poziomie a ciąge jeszcze się rozwija. W meczu pierwszym i trzecim prezentowała równie wysoką formę.

Napastniczka Mina Tanaka (nr. 9) – królowa strzelczyń turnieju, w trzecim meczu przeciwko Melbourne Victory ustrzeliła hattrick. W pierwszym meczu w 9 minucie natychmiast doprowadziła do wyrównania po stracie bramki przez Belezę w 7 minucie. W szlagierze przeciwko Incheon często ściągała na siebie 2 defensorki otwierając przestrzeń dla koleżanek. 

Można by tak wymieniać bez końca: Kobayashi, Momiki, Shimizu…no i młodzież: Ueki, Endo, Ito, Kanno…Pod wzgledem personalnym Tokijski gigant to ekipa naszpikowana gwiazdami kobiecej piłki – złote, srebrne i brązowe medalistki z młodzieżowych MŚ U17 oraz U20 z lat 2014-2018 i wszystkie one miały na boisku swoje „momenty” w tym turnieju. Nie było słabego występu.

Trener Masato Nagata jasno dał do zrozumienia w swoich wypowiedziach, iż jego zespół z chęcią zmierzyłby się z Olympique Lyon bo brakuje mu już nieco wyzwań w Azji.  

Skróty spotkań

Zapraszam do obejrzenia skrótów z turnieju. Dla meczy NTV Beleza wybrałem obszerne półgodzinne powtórki ponieważ uważam, iż są warte tego czasu. Przekonajcie się sami/e jak gra ekipa, która w opinii wielu jest w stanie rywalizować na równej stopie z Olympique Lyon.

26 listopada

NTV Beleza 1 – 1 Jiangsu Suning LFC

(Tanaka 9′ – Chawinga 7′)

Melbourne Victory 0 – 4 Incheon HS Red Angels

(Kim Dam-bi 24′, Thais Guedes 33′, Lee Sea-eun 57′ 58′)

28 listopada

Jiangsu Suning LFC 1 – 1 Melbourne Victory

(Tang Jiali 12′ – Maher 11′)

Incheon HS Red Angels 0 – 2 NTV Beleza

(Ueki 49′, Kobayashi 90+4′)

30 listopada

Melbourne Victory 0 – 5 NTV Beleza

(Tanaka 8′ 48′ 55′, Ito 38′(p), Iwasaki 90+1′)

Jiangsu Suning LFC 2 – 0 Incheon HS Red Angels

(Chawinga 10′ 50′)

 MG+G-G+/-PKT
NIPPON TV BELEZA381+77
JIANGSU SUNING L.F.C342+25
INCHEON HYUNDAI STEEL RED ANGELS34403
MELBOURNE VICTORY3110-91

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.