Podsumowanie Roku 2017 w światowej piłce (część 2)

Podsumowanie roku 2017 (część 1)

Końcówka roku obok zmagań na polu sportowym w kwalifikacjach UEFA do MŚ 2019, turnieju EAFF w Japonii oraz rozmaitych meczach towarzyskich, największe skucesy kobiecej piłce przyniosła na polu administracyjnym. Przodują w tym wzgledzie kraje skandynawskie: Norwegia – z wyrównaniem płac w reprezentacji A pań i panów, Szwecja z ciągle postepującą profesjonalizacją Damallsvenskan i nowymi znacznymi funduszami wpompowanymi w tę ligę oraz Dania z przełomową umową kobiecej reprezentacji z rodzimym związkiem.

Wrzesień

  • Eliminacje UEFA do MŚ we Francji

#WWC2019: Kwalifikacje UEFA – podsumowanie spotkań (14-17.09.2017)

#WWC2019 Kwalifikacje UEFA – podsumowanie spotkań (18-19.09.2017)

Październik

  • FAI (Irlandzka federacja piłkarska) otrzymała stałą dotację ze środków rządowych w wysokości 200 tysięcy euro. Fundusze przeznaczone są na rozwój piłkarek i trafią bezpośrednio do kobiecej Kadry A.
  • Liga Mistrzyń runda 32 zespołów

#UWCL – podsumowanie pierwszej kolejki spotkań – runda 1/32

#UWCL 2017 – Podsumowanie drugiej kolejki spotkań rundy 32

  • Podczas październikowych meczy eliminacji UEFA do MŚ we Francji doszło do sporej niespodzianki kiedy to zespół Niemiec uległ na własnym tereie druzynie Islandii powodując tym samym chwilowe zagrożenie posady niemieckiej trener Steffi Jones, od której włodarze DFB zażądali zdecydowanej poprawy gry i przekonywującego wyniku w towarzyskim spotkaniu z Francją miesiąc później.

Podsumowanie spotkań międzynarodowych 22.10 – 24.10

Przegląd spotkań międzynarodowych mijającego tygodnia

Listopad

  • Piłkarki Danii po 12 miesiącach negocjacji, w tym bojkocie części zgrupowań kadry i odwołanym meczu eliminacji do MŚ ze Szwecją, osiągneły finalnie porozumienie z własnym zwiazkiem piłkarskim (DBU). Czteroletnia umowa podpisana przez obie strony opiewa m.in: zwiększenie przez DBU inwestycji w kobieca piłkę o 300 tysięcy euro oraz 60% podwyżkę płac piłkarek w przypadku awansu drużyny do MŚ we Francji, plus dodatkowe premie.
  • Liga Mistrzyń runda 16 drużyn

Podsumowanie spotkań rundy 16 LM

Przegląd spotkań międzynarodowych 22 – 26.11.17

Przegląd spotkań międzynarodowych ubiegłego tygodnia (27.11 – 04.12.2017)

 

Grudzień

  • Historyczna chwila w światowej piłce kobiecej. Maren Mjelde (Chelsea FC) i Stefan Johansen (Fullham) podpisali w ambasadzie Norwegii w Londynie dokument gwarantujący równe wynagrodzenie piłkarzy i piłkarek reprezentacji Norwegii. Obie drużyny narodowe począwszy od 2018 roku otrzymają od NFF kwotę po 6 milionów koron każda.
Stefan Johansen i Maren Mjelde
foto. NFF
  • Korea Północna triumfuje w Mistrzostwach Azji Wschodniej EAFF E-1 z udziałem zespołów Japonii, Chin i Korei Południowej.

EAFF E-1 Football Championship 2017 – zapowiedź

Turniej EAFF E-1 2017 – dzień 1

Turniej EAFF E-1 2017 – dzień 2

EAFF E-1 2017 – dzień 3 – finał

  • Pomimo ogromnych w tym roku postępów uczynionych w kobiecym futbolu, wydany w końcu grudnia raport FIFPro, – Working Conditions in Professional Women’s Football – wciąż tonuje nastroje pokazując jak wiele jeszcze pozostaje w tym sporcie do zrobienia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.