Kobiety transpłciowe będą mogły kontynuować grę w kobiecych rozgrywkach piłkarskich w Anglii, pod warunkiem spełnienia zaostrzonych kryteriów kwalifikacyjnych – poinformowała Angielska Federacja Piłkarska (FA).
Zaktualizowana polityka FA przewiduje m.in. konieczność utrzymania poziomu testosteronu poniżej określonych wartości oraz ocenę meczu z udziałem zawodniczki przez obserwatora FA, aby stwierdzić, czy nie stwarza ona zagrożenia dla bezpieczeństwa innych piłkarek oraz zasad uczciwej rywalizacji.
FA zapowiada wprowadzenie nowego, formalnego procesu, który da władzom federacji ostateczną decyzję w sprawie dopuszczenia do gry. Każdy przypadek ma być rozpatrywany indywidualnie.
Aktywiści i kampanie społeczne od dawna apelowali o aktualizację polityki FA w zakresie osób transpłciowych. Przed meczem reprezentacji Anglii z Irlandią w listopadzie 2023 roku, około 100 protestujących domagało się zmian.
Inne sporty, takie jak rugby union, rugby league czy hokej, ograniczają możliwość gry w żeńskich rozgrywkach wyłącznie do osób, które nie przeszły męskiego okresu dojrzewania.
FA informuje, że obecnie w Anglii w rozgrywkach amatorskich zarejestrowanych jest 20 kobiet transpłciowych. W profesjonalnych ligach w krajach wchodzących w skład Wielkiej Brytanii nie występuje żadna.
Zawodniczki transpłciowe będą musiały udowodnić, że poziom ich testosteronu utrzymuje się poniżej wyznaczonego limitu przez co najmniej 12 miesięcy. Konieczne będzie również przedstawienie dokumentacji medycznej potwierdzającej terapię hormonalną oraz coroczny przegląd leczenia.
Nowy formalny proces obejmie również obserwację meczu z udziałem zawodniczki przez oficjalnego przedstawiciela FA, który może zdecydować o cofnięciu lub odmowie zgody na grę w żeńskich rozgrywkach.
Dotychczasowa polityka FA została wprowadzona w 2015 roku, a BBC poinformowano, że od tego czasu było niewiele przypadków rzeczywistych kontrowersji dotyczących bezpieczeństwa czy uczciwości.
W grudniu 2023 roku 48 posłów podpisało list do FA, w którym wzywali do zmiany zasad w celu „ochrony kobiet i dziewcząt” w piłce nożnej.
Do apeli o zmiany przyczynił się również incydent, w którym kilka drużyn odmówiło gry przeciwko amatorskiej drużynie z Yorkshire po tym, jak jedna z zawodniczek doznała urazu po strzale oddanym przez osobę transpłciową.
W wrześniu 2024 roku drużyna kobiet Sutton United odwołała mecz z Ebbsfleet United „z ostrożności”. Było to po podpisaniu kontraktu z Blair Hamilton, bramkarką transpłciową.
Klub Sutton przeszedł do historii w styczniu 2024 roku, mianując Lucy Clark – pierwszą otwarcie transpłciową menedżerkę w brytyjskim futbolu.
W marcu prezes FA, Mark Bullingham, zapowiedział, że federacja pracuje nad „udoskonaleniem” polityki dotyczącej osób transpłciowych, ale dodał, że obecne zasady są „na właściwym miejscu”.