Szachimat : Nauczanie taktycznej kreatywności
Grają z TKF Polska Publicystyka

Szachimat : Nauczanie taktycznej kreatywności

Foto. Gettty Images

Zawsze byłem zafascynowany tym, jak zawodnik postrzega grę, jak ją widzi i jak na nią „odpowiada”/reaguje. Jaki proces zachodzi, gdy sytuacje w grze dynamicznie się zmieniają oraz jaki to ma wpływ na zmianę moich decyzji. Niesamowitym również zdaje się być elastyczny proces decyzyjny, który zachodzi w głowie zawodników – dostosowanie decyzji do nieustannie zmieniającego się otoczenia. Zmiana decyzji w oparciu o nowe fakty, zaistniałe w danej sytuacji. Niesamowite…
Daniel Memmert: „Teaching tactical creativity”. Wnioski wyciągnięte po przeczytaniu wywiadu z Danielem Memmertem – autor książki “Teaching tactical creativity in Sports”.

Dochodzę do wniosku, że kluczem do zrozumienia tak skomplikowanego, a jakże szybkiego procesu, jest zrozumienie dwóch wymiarów: technicznego i taktycznego. Zrozumienie tego, że one nigdy nie działają w odosobnieniu. Te wymiary są odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Rozwój tych umiejętności jest procesem ciągłej adaptacji do każdej kolejnej akcji. Zawodnik w aktualnej akcji…znajduje się tylko raz w życiu. Ta akcja nigdy się już więcej nie powtórzy w ten sam sposób (w takich samych okolicznościach). Czy zatem warto pojmować trening techniczny i taktyczny jako dwie osobne części?

 

czytaj więcej

Radosław Bella

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: